STAR ZONE | 18
<< | ^ | >>


"Jesteśmy Borgiem. Wasza dotychczasowa egzystencja dobiega końca. Dodamy waszą biologiczną i technologiczną odmienność do naszej. Opór nie ma sensu".

Witajcie. Tak wygląda powitanie jednej z najbardziej znanych ras w świecie Star Treka ,którą niewątpliwie jest Borg i jak już się domyślacie ,to wydanie Star Zone będzie poświęcone właśnie jemu. A zatem przygotujcie się na wielka ucztę i pamiętajcie - opór jest bezcelowy :)

BORG OGÓLNIE.
Pochodzenia Borga nie można dokładnie ustalić ,jednak wiadomo że wywodzą się z kwadrantu Delta. Szacuje się ,że są jedną z najstarszych ras ,jako że istnieją od kilku tysięcy lat i bardzo szybko osiągnęli jeden z najwyższych szczebli rozwoju w naszej galaktyce. Od reszty istot rozumnych odróżnia ich bardzo specyficzna cecha - są organizmami cybernetycznymi ,powstałymi w wyniku połączenia ciała z technologią. Elektroniczne elementy ,które zostają wszczepione podczas asymilacji lub bezpośrednio zaraz po urodzeniu ,przejmują kontrolę nad wszystkimi ważniejszymi funkcjami ciała. Wszczepiona aparatura jest podstawą komunikacji we wspólnocie ,a także łączy jednostki poprzez wspólną świadomość.CO BZYCZY U NAS W ROJU.
Określenie jak najbardziej trafne - struktura społeczności Borga przypomina rój owadów ,jak choćby znanych nam pszczół ,gdzie występują miliardy zwykłych robotnic (zwanych członami - ang. drones) oraz królowa , sprawująca kontrolę nad całą wspólnotą. Człony zajmują się rozpoznaniem ,asymilowaniem nowych ras i ich technologii. Kiedy statek wspólnoty napotka nieznany dotąd pojazd ,natychmiast zmienia kurs by przechwycić cel. Pierwszym krokiem jest przeskanowanie obcego okrętu ,następnie jeden lub dwa człony zostają przesłane na drugi statek ,aby ocenić technologię i zebrać dane o nieznanych kolektywowi istotach. Gdy wspólnota uzna ,że "biologiczna i technologiczna odmienność" jest godna jej uwagi ,następuje etap asymilacji. Natychmiast obcy okręt jest brany na hol ,a człony zostają przesłane na pokład ,gdzie wstrzykują ofiarom tubule zawierające nanosondy , które atakują poszczególne tkanki(najpierw krew -żyły i tętnice robią się zielone). W kilka sekund uzyskują całkowitą kontrolę nad organizmem. W efekcie pierwszy etap asymilacji zostaje zakończony i zasymilowany delikwent staje się posłuszny woli Borga. Później dokonuje się implantacji wszczepów i tak "rodzą się" nowe człony. Implanty mają olbrzymie znaczenie ,ponieważ łączą ze sobą umysły wszystkich członków kolektywu i tym samym tworzą tzw. Hive Mind ,czyli zbiorową świadomość roju. Na jej potrzeby u każdego drona wymazuje się wszelkie ślady indywidualności. Połączona wola członów jest największym atutem wspólnoty ,ale o tym powiem wam później. Do królowej należy utrzymanie porządku i dbanie ,aby nic nie zakłóciło zbiorowej świadomości. Jej legowisko nosi nazwę Unimatrycy 1 i to stamtąd dowodzi wszystkimi statkami. Gdy wykryje jakąś nieprawidłowość jej reakcja jest natychmiastowa. Przykładowo w odcinku ST:Voyager "Unimatrix 0" II ,gdy straciła łączność z 3 członami na pokładzie jednego z okrętów , wydała rozkaz samodestrukcji jednostki ,ponieważ nie kontrolowała tej trójki borgów. Człony poza kontrolą królowej zostały uznane za zagrożenie dla kolektywu ,stąd taka właśnie decyzja królowej.

MYŚLIMY WIĘC MOŻEMY - CZYLI CO MOŻE WOLA WIELU.
Połączona siła woli członów daje wspólnocie wielkie możliwości. Podczas walki, dzięki szybkiemu przepływowi zgromadzonych informacji ,statki Borga są w stanie znaleźć słabe punkty przeciwnika i natychmiast je wykorzystać. Gdy wróg atakuje nieznanym rodzajem broni ,kolektyw natychmiast analizuje odczyty i po zapoznaniu się z działaniem ,opracowuje skuteczną obronę. Proces dopasowania się zazwyczaj nie przekracza dosłownie kilku sekund(!!). Borg może także dzięki sile woli naprawiać swoje okręty ,nawet gdy uszkodzenia przekraczają 60% całego statku. Tak było między innymi w odcinku ST:TNG "Q Who?". Na zbliżeniu oficerowie na mostku Enterprise D widzieli ,jak sześcian Borga regeneruje kadłub ścigając i ostrzeliwując federacyjny okręt w tym samym czasie. Również obrażenia ciała mogą zostać wyleczone ,gdy kilka dronów skupi się na tym zadaniu. Takim przykładem jest geneza komandora Chakotaya w odcinku ST:Voyager "Unity". Jednak wspólnota nie kuruje ciężko rannych członów ,ale odłącza je i reabsorbuje - tylko lekko ranne jednostki otrzymują niezbędną opiekę medyczną. Ogólnie wola kolektywu pozwala szybko reagować ,w praktycznie każdej sytuacji i natychmiast przeciwdziałać zagrożeniu.
"POKAŻE CI MOJE ZABAWKI" - CZYLI TECHNOLOGIA BORGA.
Oczywiście podam tylko te najważniejsze , istotne dla funkcjonowania wspólnoty - podanie wszystkich zajęłoby bardzo dużo czasu , a dla niektórych byłoby to zbyt wiele jak na pierwszy kontakt z rasą Borga. Zatem najistotniejsze to:
- Centralny Nexus - odpowiada za utrzymywanie osłon wewnątrz ośrodka(ang. hub) transwarp , osłony reguluje osobiście królowa Borgów;
- Centralny Plexus - urządzenie łączące ze sobą(umysłowo) załogi każdego statku Borga , niezbędny dla prawidłowego działania Hive Mind - czyli zbiorowej świadomości roju. O centralnym plexusie jeszcze wspomnę później;
- Nanosondy i tubule asymilacyjne - tubule są na wyposażeniu każdego człona i służą do wprowadzania nanosond do ciała ofiary ,zaś nanosondy dokonują asymilacji;
- Główny węzeł kortykalny - najważniejszy implant w ciele członów ,regulujący działanie innych wszczepów i jest niezbędny ,by drony mogły korzystać z alkowy regeneracyjnej. Zapobiega także odzyskaniu przez człony emocji - jeżeli zacznie wadliwie działać człon umiera. Wyjątkiem od tej reguły są młode ,jeszcze nie zasymilowane w pełni drony ,które mogą przeżyć utratę węzła;
- Alkowa regeneracyjna - w niej człon "wypoczywa" -niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania;
- Cewka transwarp - niezbędna do korzystania z tuneli w ośrodkach transwarp. Transwarp jest znacznie szybsza od zwykłej warp(prędkość nadświetlna);
- Tunel transwarp - w nim statki Borga osiągają wielkie prędkości i w kilka minut mogą przebyć znaczne odległości;
- Ośrodek transwarp - skupisko tuneli transwarp. W całej galaktyce wspólnota ma sześć takich centrów. Służą do przemieszczania okrętów z jednego kwadrantu galaktyki do innego. Oficer Tuvok ze statku Voyager powiedział ,że centra transwarp to największa taktyczna przewaga kolektywu.
- Vinculum -kolejne urządzenie istotne dla Hive Mind. W odróżnieniu od Centralnego Plexusa Vinculum odpowiada za łączenie umysłów wszystkich członów na pojedynczym statku , tłumi wszelkie oznaki indywidualności dronów i zachowuje tylko użyteczne dla kolektywu informacje.
- Statki Borga - występują w 4 odmianach: sześcian ,kula ,owal(na kształt prostopadłościanu) oraz diament - okręt samej królowej.

WSPÓLNOTA A FEDERACJA - HISTORIA KONFLIKTU.
Pogłoski o Borgu krążyły w Federacji jeszcze w XXIII wieku. Około roku 2265 wspólnota najechała na rodzinny świat El-Aurian ,rasy z której pochodzi Guinan - barmanka na U.S.S. Enterprise D. Federacja pomagała wtedy w transporcie uchodźców. Statek na którym leciała Guinan ,wpadł w kosmiczny fenomen zwany Nexusem(dzieje się to w Star Trek VII: Generations) i zbiegiem okoliczności uciekinierzy zostali uratowani przez U.S.S. Enterprise B(był to dziewiczy rejs E-B z nowym kapitanem ,na którym gościnie pojawił się kapitan James T. Kirk i wtedy zaginął ,ale o tym innym razem). Tak opowieści o tajemniczym Borgu dotarły do Federacji. Prawie dziewięćdziesiąt później w roku 2355 ,para naukowców (Magnus i Erin Hansenowie) uzyskała zgodę na wyprawę badawczą w głąb niezbadanej dotąd przez Federację części galaktyki. Ich cel - odnaleźć i zbadać kolektyw albo zaprzeczyć jego istnieniu. Ostatecznie Hansenowie odnaleźli jeden z sześcianów Borga i przez około 3 lata obserwowali okręt i jego załogę. Niestety swojej wiedzy nie zdołali przekazać na Ziemię - zostali zasymilowani razem z córką Anniką ,która jest znana jako Siedem z Dziewięciu(z trójki Hansenów załodze U.S.S. Voyager udało się wydostać z rąk tylko Annikę).
Dziesięć lat po starcie wyprawy Hansenów załoga Enterprise D ,za sprawą wszechwładnej istoty Q ,została w roku 2365 przeniesiona do niezbadanego regionu galaktyki ,gdzie napotkała inny sześcian wspólnoty.
Spotkanie to omal nie zakończyło się asymilacją załogi Enterprise i spowodowało ,że Borg postanowił przybyć na Ziemię wcześniej niż pierwotnie było to zaplanowane. Rok po zajściu w systemie J-25(tam Q przeniósł Enterprise) sześcian wtargnął do przestrzeni Federacji i rozpoczął asymilację. Ponownie jako pierwsza do walki stanęła załoga Enterprise ,lecz konfrontacja zakończyła się porwaniem kapitana Pickarda(dowódcy flagowego okrętu Federacji ,czyli Enterprise) i przekształceniem go w borga ,o imieniu Locutus. Rolą Locutusa było komunikowanie się z Federacją w imieniu kolektywu. Próba odbicia kapitana zakończyła się fiaskiem i opóźniła przybycie Enterprise do systemu Wolf 359. Jednak to uratowało zarówno Enterprise jak i Ziemię. Samotny sześcian zredukował armadę Gwiezdnej Floty do słownie 1 okrętu - spóźnionej Enterprise.
Ponowiona próba odzyskania Pickarda ,za drugim razem powiodła się i załoga wykorzystała łączność między Locutusem/Pickardem a wspólnotą ,co w efekcie doprowadziło do zniszczenia sześcianu ,który orbitując nad Ziemią szykował się do asymilacji jej mieszkańców. Mniej więcej dwa lata po incydencie nad Ziemią załoga Enterprise jeszcze raz natknęła się na Borga. Był to pojedynczy człon ,ocalały z kraksy niewielkiego statku patrolowego. Uratowany przez załogę Pickarda ,zaczął powoli odzyskiwać cechy indywiduum(doktor Crusher - szef personelu medycznego stwierdziła uszkodzenie głównego węzła ,które normalnie oznaczałoby śmierć ,ale ponieważ ten dron był młody to miał szansę przeżyć)i otrzymał imię Hugh(Hugo). Wkrótce potem Hugh został odstawiony na miejsce rozbicia się swojego statku ,gdzie został reasymilowany przez człony z okrętu ratunkowego ,wysłanego przez kolektyw. Jego nowo odnaleziony indywidualizm wkrótce rozprzestrzenił się na inne człony i spowodował ,że we wspólnocie pojawili się borgowie przypominający zachowaniem bardziej jednostki niż człony wspólnoty. W efekcie z kolektywu wyodrębniła się grupa Borgów-renegatów ,która zerwała wszelkie kontakty z królową i jej sługami. Z tą grupą odszczepieńców załodze Enterprise również przyszło walczyć ,jednak potem gdy władzę przejął Hugh miedzy jego grupą a Federacją zapanował pokój. Jak potoczyła się dalej walka ze wspólnotą nie jestem pewna ,ponieważ w serii Voyager oraz filmie ST VIII: First Contact pojawiają się 2 wątki kończące walkę Federacji z kolektywem ,ale oba wzajemnie się wykluczają. Efekt w sumie ten sam - królowa zostaje unicestwiona a wraz z nią wszystkie człony ,ale ma istotny wpływ na historię Voyagera - bez wspólnoty powrót załogi kapitan Janeway ,tak jak to jest pokazane w odcinkach "The Endgame" część I i II jest niemożliwy. A skoro już o serii Voyager mowa ,to czas na:

NAJWIĘKSZE WPADKI WSPÓLNOTY:
- Pierwsza to oczywiście porażka przy próbie asymilacji Ziemi ,po masakrze na Wolfie 359 (ST TNG "The Best of Both Worlds" część I i II) - jednak o największy ból głowy królową Borgów przyprawiła kapitan Janeway(U.S.S. Voyager);
- Wojna z gatunkiem 8472. Borg z braku informacji o tych obcych nie mógł się przystosować do ich broni(tak to jest jak się zdobywa wiedzę tylko przez asymilację). Dopiero dzięki pomocy Voyagera ,kolektyw zdołał uchronić się od zagłady. Przez wyznaczoną jako reprezentanta Siedem z Dziewięciu(podobnie jak Locutus) wspólnota próbowała zasymilować załogę. Plan nie wypalił i Siedem(Annika Hansen) została członkiem załogi Voyagera (ST Voyager "Scorpion" I i II);
- Przez przypadek na Voyagerze (w odcinku ST Voyager "Drone") powstaje człon z połączenia nanosond Siedem ,technologii XXIX wieku z przenośnego holoemitera Doktora i DNA członka załogi Voyagera. Wspólnota wysyła statek by przechwycić "One"(tak nazwał się ten dron) ,ale One przejmuje kontrole nad jednostką kolektywu , niszczy ją i umiera z powodu odniesionych ran;
- Plan sprowadzenia Siedem z powrotem do wspólnoty ,w celu zdobycia niezbędnych informacji do stworzenia nowego profilu asymilacji rasy ludzkiej(oznaczonej kodem "gatunek 5618"). Obok gatunku 8472 tylko ludzka rasa oparła się próbom asymilacji. W zamian za bezpieczeństwo Voyagera ,po kradzieży cewki transwarp z jednego ze statków Borga ,Siedem zgodziła się wrócić do "swojej rodziny". Jednak kapitan Voyagera nie dała za wygraną i zdołała odbić Annikę ,pozostawiając królową z pustymi rękoma ,podczas gdy dzięki skradzionej cewce Voyager przeleciał 20 000 lat świetlnych ,oszczędzając sobie 15 lat podróży do domu(ST Voyager "The Dark Frontier" I i II);
- Jedna z największych porażek Królowej - sprawa Unimatrix 0. Dzięki pewnej mutacji występującej raz na milion członów Borga ,podczas cyklu regeneracyjnego niektóre drony trafiały do miejsca ,gdzie żyły jako osoby którymi były przed asymilacją. To miejsce to właśnie Unimatryca 0(lub Unimatrix 0). Nietrudno zgadnąć ,że Siedem należała do tej grupy szczęśliwców. Dzięki niej grupa członów z Unimatrycy 0 skontaktowała się z kapitan Janeway i poprosiła o wsparcie. Pomoc była niezbędna , bowiem królowa uznała Unimatrix 0 za niebezpieczeństwo dla wspólnoty i zapowiedziała zlikwidowanie zagrożenia. Oczywiście królowa prawie natychmiast się domyśliła ,że Voyager wmiesza się do tej sprawy więc ostrzegła Janeway ,by się nie angażowała w wewnętrzne sprawy kolektywu(zauważcie ,że Borg nigdy nie zadawał pytań tylko zaraz asymilował ,a tu dyplomacja[!] - sami widzicie ,że załoga Voyagera mocno dała się wspólnocie we znaki). Janeway jednak nie dała się zastraszyć i pozwoliła się zasymilować(z dwoma innymi członkami załogi) ,by dostać się na jeden ze statków kolektywu. Dzięki neuroblokadom implanty nigdy nie połączyły ich ze wspólnotą(z wyjątkiem porucznika Tuvoka -szefa bezpieczeństwa na Voyagerze). Tak niepostrzeżenie dostali się do Centralnego Plexusa i załadowali wirusa ,który rozprzestrzenił się na całą populację Borgów i spowodował ,że drony ze wspomnianą mutacją odzyskały swoją tożsamość będąc na jawie. Gdy królowa zamierzała przekształcić wirusa w broń zabijającą człony odwiedzające Unimatrix 0 ,załodze Voyagera udało się zniszczyć Unimatrycę 0 ,ale uniemożliwiło to królowej znalezienie oswobodzonych dronów. Tak powstała kolejna grupa odszczepieńców , która sprzymierzyła się z załogą Voyagera przeciw wspólnocie;
- Największa i ostatnia wpadka ma miejsce w odcinku kończącym serię Voyager(ST Voyager: "Endgame" I i II). W mgławicy załoga wykrywa ślady dziur podprzestrzennych ,z których każda może prowadzić do kwadrantu Alfa ,czyli krótko mówiąc do domu. Jest tylko jedno mało ALE -aż roi się w tej mgławicy od statków Borga ,a zatem federacyjny okręt grzecznie się wycofuje i leci dalej. Jednak z pomocą przychodzi admirał Janeway - starsze o 26 lat wcielenie kapitan Voyagera ,pochodzące z jednej z alternatywnych przyszłości. Dzięki technologii ablatywnej(niestety nie znalazłam tłumaczenia) zbroi i transfazowych torped ,Voyager zdołał bezpiecznie dostać się w głąb mgławicy ,gdzie jak się okazało znajdowało się centrum transwarp - dlatego było tam tyle jednostek Borga. Obie panie Janeway wymyśliły plan ,który pozwolił Voyagerowi powrócić do domu dzięki centrum i jednocześnie zniszczyć je. Aby zniszczenie huba stało się możliwe ,starsza Janeway dała się zasymilować wprowadzając w ten sposób do wspólnoty wirusa ,który zakłócił zbiorową świadomość ,zabił królową i ułatwił zniszczenie centrum transwarp z wnętrza tunelu.

Tak przedstawia się obraz jednej z najpotężniejszych mieszkańców naszej galaktyki. Jak sami widzicie rasa Borga jest bardzo ciekawa i dlatego wielu fanów Star Treka właśnie tych obcych polubiło najbardziej. Mnie również wspólnota zafascynowała i z wielką przyjemnością oglądam każdy odcinek ,w którym pojawiają się Borgowie. Ale nie myślcie ,że najlepsze w Star Zone już było ,ponieważ za miesiąc pod lupę idzie Dominium. Do tego czasu żegnam się z Wami i do przeczytania.

Natalia "Lady"( kod Five of Seven)